-
Person hentet ut av bil etter steinras
23. april 2025
Politiet melder om steinras over E10 i Lofoten.
– En bil i raset. Formentlig uskadd i bilen, men kommer seg ikke ut, meldte politiet like etter hendelsen.
Bilen inni raset har store skader, og store steiner sperrer veibanen.
– Personen i bilen er hentet ut, tilsynelatende uskadet. Heldigvis ikke flere kjøretøy i raset, opplyser operasjonsleder Remi Johansen.
Veien er stengt på stedet.
– Entrepenør er på vei til stedet. Veien må ryddes og geolog må se på forholdene, med tanke på nye ras, før veien eventuelt kan åpnes. Alle kjøretøy vil bli snudd, skriver politiet.
Det meldes også om brann i terrenget. Det er sannsynlig ei kraftledning som er tatt av raset.
Nettselskapet Elmea melder at 541 kunder i Henningsvær og området rundt er berørt av strømbrudd.
-
Setter opp ekstra fly når Bodø/Glimt skal til London
23. april 2025
Norwegian tilbyr en ekstra flyvning til London for Glimt-supportere, skriver Avisa Nordland.
Årsaken er stor etterspørsel før Bodø/Glimts kamp mot Tottenham 1. mai. Det er flere glimt-supportere som har tenkt seg til London for å se de helgule spille semifinale i Europaligaen.
Derfor har Norwegian valgt å sette opp et ekstra fly fra Oslo til London 30. april. Pressesjef i Norwegian Eline Hyggen Skari sier til Avisa Nordland at de raskt satte opp ekstra avgang når de originale ble utsolgt.
Ny avgang går 30. april klokken 17:00 fra Oslo.
Norwegian har tidligere hatt ekstra flyvninger til fotballkamper. Skulle Glimt nå Europaligaen-finalen, vurderer de flere flyvninger til Bilbao.
-
Rykker ut til melding om røyk fra leilighet
23. april 2025
Politiet melder om røyk fra en leilighet i Bodø. Det skal ikke være personer i leligheten. Brannvesenet har gått inn med mannskaper.
Det skal være kontroll på brannen, og beboere i leilighetene er evakuert.
En person får behandling av helsepersonell etter å ha pustet inn røyk.
-
Vil ikke bli en del av ny Lofot-kommune
23. april 2025
Flakstad-politiker Trond Kroken (Sp) avviser å bli en del av en potensiell storkommune med Moskenes og Vestvågøy, skriver Lofotposten.
Tirsdag ble det kjent at staten går inn å sletter Moskenes kommune sin gigantgjeld dersom de slår seg sammen med en nabokommune. En potensiell kandidat er Vestvågøy. Men også Flakstad har blitt nevnt.
Ordfører i Flakstad Einar Benjaminsen (H) er positiv til å bli en del av prosessen og har lenge ønsket strukturelle grep i Lofoten.
Moskenes og Vestvågøy ser flere fordeler med å slå seg sammen, men Kroken mener Flakstad vil tape.
– Jeg mener fortsatt at vi ikke er tjent med å gå inn i en større, felles kommune. Vi blir en utkant – og utkantene taper alltid. Her vil Leknes bli sentrum, uansett hvordan man ser på det. Det blir en sentralisering, der man prøver å slå sammen enheter – og det vil gå utover distriktene, sier Kroken til Lofotposten.
-
Dømt til fengsel for boligbrann: brukte gassgrill i gangen
23. april 2025
En mann i 40-årene er dømt til 120 dagers fengsel etter å ha startet en brann i en tomannsbolig i Sulitjelma i Fauske kommune 9. april 2023. Tiltalte erkjente seg skyldig etter tiltalebeslutningen.
Det kommer frem i en dom fra Salten og Lofoten tingrett.
I påsken for to år siden tente mannen på en gassgrill i yttergangen for å lage mat. Etter hvert tok hele huset fyr. Tiltalte har forklart i retten at han forsøkte å slukke brannen, men lyktes ikke med dette. Han tok seg så ut av huset gjennom et vindu.
Mannen skal ha varslet én nabo, men unnlot å varsle den andre naboen.
Tingretten mener han handlet grovt uaktsomt, da han ikke varslet naboen, som kunne ha omkommet.
«Retten har videre funnet det utvilsomt at tiltalte, ved sin bruk av grillen innendørs, forårsaket brannen, at denne lett kunne ført til tap av menneskeliv», heter det i dommen.
Mannen må også betale 595.625 kroner i erstatning til forsikringsselskapet.
-
Ungdom tar lokalpolitikken i egne hender
23. april 2025
Bodø kommune inviterer elevråd fra barne- og ungdomsskoler til bystyresalen for å delta på årets Råhusmøte, skriver Bodø ungdomsråd i en pressemelding.
Elevrådene ved byens skoler har i forkant av møte sendt inn sine søknader. Med 200.000 kroner i potten skal elevene være med å behandle egne søknader om midler til prosjekter, arrangement og utstyr.
Elevrådene skal diskutere, prioritere og til slutt fatte en beslutning.
Leder av Bodø ungdomsråd Markus Ellingsen gleder seg til å følge diskusjonen og mener møte er viktig.
– Gjennom dette møtet får elevene praktisk trening i å argumentere for sine saker, lytte til andres meninger og finne gode kompromisser. Det blir sannsynligvis ikke penger til alle prosjektene, men jeg har stor tro på at elevene klarer å prioritere rett, sier Ellingsen.
Også ordfører Odd-Emil Ingebrigtsen (H) mener møte bidrar til demokratiopplæring.
– Jeg vil påstå at Rådhusmøtet i Bodø er den beste måten vi kan lære opp elevene på hvordan lokalpolitikken fungerer, og per i dag er det ingen andre kommuner som har dette i så stor skala, sier ordfører og legger til:
– Akkurat som i den store kommunepolitikken, må man forholde seg til et budsjett som ikke dekker alle ønsker. Det krever både forståelse, samarbeid og evne til å tenke det store bildet.
-
Kommunedirektøren i Hemnes er død
23. april 2025
Kommunedirektør i Hemnes kommune, Amund Eriksen, er død, melder Rana Blad.
Det er med stor sorg at Hemnes kommune har mottatt beskjed om at kommunedirektør, Amund Eriksen har gått bort, brått og uventet. Våre varmeste tanker går til de etterlatte, skriver kommunen i en pressemelding.
Eriksen ble født i 1960, og ble ansatt som rådmann i desember 2010. Dette gjør han til en av de lengstsittende rådmenn eller kommunedirektører i landet, skriver Avisa Hemnes.
-
Fløyet til sykehus etter trafikkulykke
23. april 2025
Sjåføren som var involvert i trafikkulykken i Vågan ved Gimsøy skole tirsdag kveld ble fløyet til Nordlandssykehuset i Bodø med Sar Queen, skriver Lofotposten.
Operasjonsleder May Wenche Hansen sier at skadeomfanget er ukjent for politiet.
Hansen bekrefter førerkortbeslag, og antyder høy fart som mulig årsak til ulykken, skriver avisa.
To vitner skal avhøres i etterkant og politiet etterforsker videre.
-
Grenseendring truer Rødøy sin økonomi
23. april 2025
Over 100 innbyggere i Øresvik krets kan få ny hjemkommune hvis grensejusteringen mellom Rødøy og Lurøy blir godkjent.
Det skriver Kulingen.
Rødøys kommunedirektør, Harald Einar Erichsen, advarer mot dette da det vil svekke kommunens eksistensgrunnlag ved å miste innbyggere og inntekter.
Øresvik lokalforening har tidligere søkt om endring, på grunn av mer naturlig tilknytning til Lurøy.
Det er beregnet at Rødøy vil få et inntektstap på rundt 10,5 millioner i frie inntekter. Kommunestyret skal diskutere saken 29. april.
-
Ekspert om kommunesammenslåing: – Hadde ikke noe valg
23. april 2025
Kommuneekspert mener det er klokt og modig av Moskenes og Vestvågøy kommune å starte en sammenslåingsprosess.
– Det viser ansvarlighet for den reelle situasjonen, og ikke at de forfekter bare en eller annen politisk ideologi eller viker unna noe som kan bli oppfatta som kontroversielt for enkelte, sier seniorrådgiver i KS Konsulent Håvard Moe.
Tirsdag ble det kjent at regjeringen sletter gjelda til Moskenes på 160 millioner kroner dersom de slår seg sammen med en annen kommune.
Moe mener regjeringen ikke har noe annet valg enn å betale gjelden til Moskenes.
– Det var ingen utsikter til at dette vil bli enklere å løse i åra som kommer.
Lofot-kommunen har vært økonomisk skakkjørt over flere år. Siden 2012 har kommunen vært på ROBEK-lista, og i fjor truet de med å slå seg selv «konkurs» hvis de ikke fikk hjelp.
– Hva slags presedens kan dette sette for andre kommuner som er i lignende situasjon?
– Politisk ledelse i kommunaldepartementet er krystallklare på at dette er et absolutt engangstilfelle. Problemet nå er bare at vi ser en haug med andre kommuner som dundrer på ekspressfart i de samme utfordringene, sier Moe og legger til:
– Problemet er at verken regjeringa eller noen partier på Stortinget vil ta tak i de underliggende problemene som ligger her. Det vil komme mange flere kommuner som dette fremover. Moskenes var bare førstemann ut.